See segregaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "segregation"
},
"expansion": "English segregation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "segregatio"
},
"expansion": "Latin segregatio",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English segregation), ultimately from Latin segregatio.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "segregaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "segregaatio",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "segregaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"segregation"
],
"id": "en-segregaatio-fi-noun-ySmShdak",
"links": [
[
"segregation",
"segregation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈseɡreɡɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞ɡre̞ˌɡɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "segregaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "segregation"
},
"expansion": "English segregation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "segregatio"
},
"expansion": "Latin segregatio",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English segregation), ultimately from Latin segregatio.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "segregaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "segregaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "segregaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "segregaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun"
},
"expansion": "segregaatio",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "segregaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/5 syllables"
],
"glosses": [
"segregation"
],
"links": [
[
"segregation",
"segregation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈseɡreɡɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈs̠e̞ɡre̞ˌɡɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "segregaatio"
}
Download raw JSONL data for segregaatio meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.